Diety

Sposób odżywiania ma istotny wpływ na zdrowie każdego organizmu.

Niedobory i nadmiary w zakresie spożywanych produktów w naszej diecie wpływają nie tylko na stan odżywienia i jakość tkanek  ale także modyfikują  rodzaj, przebieg i aktywność procesów immunologicznych  w naszym organizmie.

Stąd wywodzą się różne rodzaje diet modyfikujące funkcje naszego organizmu.

Najbardziej popularne, niestety nie dość, że mało skuteczne to czasem wręcz szkodliwe są diety odchudzające. U podstawy problemu wydaje się leżeć często nieprawidłowy dobór produktów jak również krótkotrwałość tych zabiegów dietetycznych.

Dwutygodniowe radykalne zaburzenie środowiska w naszym przewodzie pokarmowym przynosi najczęściej niekorzystne skutki. Nasz organizm traktuje taką rewolucję jak chorobę i zamiast czerpać  korzyści, uruchamia wszelkie mechanizmy obronne. Powodują one chudnięcie, co jest pożądane przez osoby z nadwagą . Towarzyszą temu niestety również: zakwaszenie, złe samopoczucie, obniżenie nastroju i odporności, a w konsekwencji może to grozić chorobą .

Po okresie diety wracamy z lubością do utrwalonych do tej pory nawyków kulinarnych, bez opamiętania uzupełniając chroniczny w ostatnim okresie ich brak.  Wynikiem takiego postępowania bywa jeszcze głębsze zaburzenie środowiska przewodu pokarmowego i homeostazy organizmu, nie mówiąc już o efekcie jo-jo.

Przepisem na zdrowie jest zdiagnozowanie skłonności chorobowych, następnie ustalenie właściwych zasad i wyrobienie nowych nawyków żywieniowych, które będą wspomagać nasz organizm w walce o homeostazę. Oznacza to niekiedy radykalną zmianę sposobu odżywiania.

Współczesna dietetyka zainteresowała się powiązaniami sposobu odżywiania ze schorzeniami takimi jak cukrzyca, choroby serca i naczyń, kamica układu moczowego i inne schorzenia nerek, dna moczanowa czy choroby trzustki i dróg żółciowych.

Podpowiada również co robić by zapobiegać wystąpieniu lub postępowi takich schorzeń jak grzybice czy alergie.